Daniel Kalinowski

JAKI OJCIEC TAKI SYNJak dobrze pamiętacie, światem rządzi teraz Kronos. Biedaczka prześladują wyrzuty sumienia, przez głowę ciągle przewija mu się proroctwo jakie usłyszał od ojca: "I ty, wredny typie, zginiesz z ręki syna". Dlatego też wszystkie dzieci, jakie rodzi mu jego żona Rea, po prostu połyka. Rea nie jest tym zachwycona, postanawia więc Kronosa zrobić na szaro. Ostatnie z dzieci ukrywa na ziemi, zestrachanemu zaś mężusiowi do skonsumowania daje kamień owinięty w pampersa. Kronos to łyka.
Po pewnym czasie, gdy najmłodszy synuś Dzeus zresztą - jest już wyrośnięty, Rea wraz z nim planują obalić Kronosa. Zaczynają od podania środka na wymioty, przez co w pięknym stylu Kronos oddaje im niestrawioną jak dotąd rodzinkę. Teraz sprawa jest prosta będzie młyn: po jednej stronie Kronos i tytani, po drugiej Dzeus, jego rodzeństwo oraz zwolnieni za kaucją z Tartaru - Cyklopi i Sturęcy. Tytanomachia czyli wojna, o której mówimy, trwała dość długo. Była dla starożytnych Greków na tyle interesująca, że do ale w końcu pioruny Dzeusa zrobiły porządek. Kronos i jego ziomkowie leżeli rozbici. Nie na długo jednak nastał pokój.


Komentarz:


Kronos mówi się o nim jako o bogu czasu. Dlatego też wszystko co wiąże się z czasem ma w swej nazwie choć cząstkę imienia Kronosa. Weźmy tylko: chronometr (zegarek), chroniczny (długotrwały), chronologia (uporządkowanie czegoś w czasie), chronogram (literowe oznaczenie czasu np. MMI).

Tytan postać nie tylko mityczna; mówimy wszak o tytanicznej pracy, o ludziach - tytanach siły, którzy przewyższają innych słabeuszy. Tytan to również pierwiastek chemiczny zawdzięczający swa nazwę dużej wytrzymałości mechanicznej i odporności na korozję. Od postaci starożytnej osóbki wziął nazwę słynny transaltantyk "Titanic". Jak wiemy, dumna nazwa na wiele się nie przydała. Statek, podobnie jak prawdziwi tytani, sromotnie przegrał.

Pampers nazwa o trudnym do ustalenia pochodzeniu. Jedni twierdzą, że powstała od skrótu imienia pięknej pupki Pameli Anderson, drudzy sądzą, że od angielskiego określenia na czynność rozpieszczania (pamper), inni wreszcie myślą, że pampers to nic wielkiego tylko pic na papier i fotomontaż.

Walka syna z ojcem mitologia grecka przez niby to fantastyczne obrazy walki bogów, ukazuje archetypiczne obrazy dotyczące życia ludzi. Dla każdego więc pokolenia normalna jest walka między młodymi a starymi, między postępowymi a konserwatystami. I zawsze staje się tak, iż prędzej czy później wspaniali młodzi staja się stetryczałymi starymi.